Nawigacja
Foto chmurka
Przetumacz stron


Dzi jest


Wschd soca: 4:09

Zachd soca: 20:43


Dzie trwa:
16 Godzin 34 minut
I jest krtszy od najduszego dnia o: 2:00

Dąb Pamięci

Wczoraj na terenie naszej szkoły miała miejsce niezwykle ważna uroczystość o charakterze państwowym. Z udziałem wojska polskiego posadzony został Dąb Pamięci upamiętniający porucznika Bronisława Owczynnika, który zginął z rąk rosyjskich ludobójców w roku 1940 w Katyniu. Gośćmi honorowymi byli: Powstaniec Warszawski, żołnierz Armii Krajowej, urodzony w 1929 roku Prof. Jerzy Grzywacz ps. "Tapir", Honorowa Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Emilia Maćkowiak, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Pieśni Patriotycznej Urszula Roguska, reprezentant Pomorskiego Kuratorium Oświaty dr Jerzy Wiśniewski oraz przedstawiciele samorządu Gmina Przywidz, na czele z wicewójt Alina Klejna i Przewodniczącym Rady Gminy Przywidz Michał Jasiński.

Celem programu "Katyń... Ocalić od zapomnienia" jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, poprzez sadzenie Dębów Pamięci - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ. Po okolicznych przemówieniach nasi dostojni goście zasadzili Dąb Pamięci, po czym symbolicznie rozsypana została grudka ziemi z Katynia. Następnie odsłonięto pomnik, który upamiętnia porucznika Bronisława Owczynnika, wysłuchano Apelu Poległych oraz oddano salwę honorową.

Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Pomlewie na czele z Dyrektorem Michał Olejnik oraz Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej, Głównym Partnerem Uroczystości był Port Gdańsk, a wspierali nas również: Karczma Przywidzka, Piekarnia-Cukiernia “Pellowski”, Gmina Przywidz, GOK w Przywidzu, Robert Koss Usługi Kamieniarskie w Pszczółkach, Wiesława i Marian Dzwonkowscy (Nowy Wiec), MeOko Rada Rodziców SP Pomlewo. Dziękujemy żołnierzom WP za asystę wojskową 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim. Dziękujemy za wsparcie w organizacji wydarzenia, podczas którego przypomnieliśmy sobie o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - zbrodni katyńskiej. Katyń to nie tylko bolesna część naszej przeszłości, to również ważne świadectwo męstwa i ofiarności naszych rodaków. Nie zapominamy o tych, którzy stracili życie w niesprawiedliwy sposób. Katyń musi pozostać w naszej pamięci, to nasz obowiązek. #Katyń #OcalićOdZapomnienia 🇵🇱❤️

Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!

Piękne zdjęcia autorstwa Viola Śleszyńska / MeOko.

Powrt

Ostatnie artykuy
· Rekrutacja · Żagle 2022 · Deklaracja dostępno... · Projekt :Nowe szanse... · BIP SP Pomlewo
Popieramy